How much money does a person in Ukraine need for one month to eat

Hello. Sometimes I like to sit down and do some math. It's raining outside. So I decided to calculate how much a monthly food basket will cost as of the end of July 2023. There are some problems here, because there are different age groups, different physical activity levels, etc. Therefore, I decided to start from the nutritional standards for boarding schools, sanatoriums and educational institutions. By the way, these standards were approved by the Cabinet of Ministers of Ukraine back in 2002. I think little has changed in human physiology since then.

Below, after the name of the product, the consumption rate per day is indicated, and then, as a rule, the monthly rate (daily rate * monthly rate) is indicated in kilograms. The cost of the product (per month) is indicated in parentheses. Only relevant for Ukraine.

Bread 500 g * 30 = 15 kg (350 hryvnias)
Cereals 100 g * 30 = 3 kg (150 UAH)
Sugar 45 g * 30 = 1.35 kg (50 UAH)
Potatoes 0.45 kg * 30 = 13.5 kg (400 UAH)
All vegetables, including fermented and fresh vegetables 0.55 kg * 30 = 16.5 (possibly 400 UAH)
Fresh, canned, dried fruit 0.27 kg * 30 = 8.1 kg (very economical - 300 UAH)

Meat 0.1 kg * 30 = 3 kg (500 UAH)
Sausage 20 g * 30 = 0.6 kg (approximately 100 UAH)
Fish 100 g * 30 = 3 kg (300 hryvnias, again we save money, we will buy it at the market from local fishermen)
Herring 50 g * 30 = 1.5 kg (100 hryvnias, again we save a lot)
Lard 20 g * 30 = 0.6 kg (50 hryvnias, we almost refuse from lard)
Eggs 1/3 * 30 = 10 (30 hryvnias, although one egg for three days is a bit wild)
Oil 35 g * 30 = 1 liter (70 UAH)

Milk and dairy products

Here again, we will save money, giving up cottage cheese, sour cream, hard cheeses, and even margarine. We will compensate for this with milk and butter.

Milk 450 g * 30 = 13.5 liters (500 hryvnias)
Butter 25 g * 30 = 750 g (approximately 250 hryvnias)

Juices 150 g * 30 = 4.5 kg (l) (150 hryvnias)

To this list we would add a little salt, spices, yeast, coffee, tea, cocoa, and a couple of candies and some bagels. Let's be frugal and assume that all of this costs 600 hryvnias per month, or 20 hryvnias per day.

If I'm not mistaken, this entire basket costs 4300 hryvnias. It doesn't seem like a lot, but I tried to minimize the cost of food in all my calculations. It is possible that you can refuse from something from the list, but there are still some products that would be desirable to add. This list is a standardized norm, which does not include anything superfluous. No bottle of beer at least once a week, no chips, no delicious pie... It seems that if you multiply this figure by two, it would be much closer to reality. But when you spend 8000 on food, and there are many other expenses, it becomes very sad.

Good luck to everyone!

Text and photo content are the property of the author, unless otherwise noted. Publications and photos are not published on other social media.

Скільки грошей потрібно людині в Україні на один місяць, щоб прохарчуватися

Привіт. Люблю іноді сісти та щось порахувати. За вікном дощ. Тому вирішив підрахувати, в яку суму обійдеться місячний продуктовий кошик станом на кінець липня 2023 року. Тут є певні проблеми, адже існують різні вікові групи, відрізняється фізична активність людей тощо. Тому вирішив відштовхнутися від норм харчування в інтернатах, санаторіях та навчальних закладах. До речі, ці норми затверджені Кабінетом Міністрів України ще у 2002 році. Думаю, з того часу мало чого змінилося в фізіології людини.

Нижче, після назви продукту вказано норму споживання на добу, а далі, як правило, в кілограмах — місячна норма (добова норма * місячну норму). В дужках вказана вартість продукту (в розрахунку на один місяць). Актуально лише в Україні.

Хліб 500 г * 30 = 15 кг (350 гривень)
Крупи 100 г * 30 = 3 кг (150 гривень)
Цукор 45 г * 30 = 1.35 кг (50 гривень)
Картопля 0.45 кг * 30 = 13.5 кг (400 гривень)
Всі овочі, включаючи квашені та свіжі 0.55 кг * 30 = 16.5 (можливо — 400 гривень)
Фрукти свіжі, консервовані, сушені 0.27 кг * 30 = 8.1 кг (дуже економимо — 300 гривень)

М'ясо 0.1 кг * 30 = 3 кг (500 гривень)
Ковбаса 20 г * 30 = 0.6 кг (умовно 100 гривень)
Риба 100 г * 30 = 3 кг (300 гривень, знову економимо, купимо на базарі у хопців-рибалок)
Оселедець 50 г * 30 = 1.5 кг (100 гривень, знову дуже економимо)
Сало 20 г * 30 = 0.6 кг (50 гривень, майже відмовляємося від сала)
Яйця 1/3 * 30 = 10 (30 гривень, хоча одне яйце на три дні, то якась дикість)
Олія 35 г * 30 = 1 л (70 гривень)

Молоко та молочні продукти

Тут знову будемо економити, відмовимося від творогу, сметани, твердих сирів та навіть маргарину. Компенсуємо це все молоком й маслом.

Молоко 450 г * 30 = 13.5 л (500 гривень)
Масло 25 г * 30 = 750 г (приблизно 250 гривень)

Соки 150 г * 30 = 4.5 кг (л) (150 гривень)

До цього списку б додати трішки солі, спецій, дріжджів, кави, чаю, какао, а ще пару цукерок та якихось рогаликів. Будемо економними й порахуємо, що все це вартує 600 гривень на місяць, тобто, 20 гривень на день.

Якщо не помилився, то весь цей кошик вартує 4300 гривень. Начебто не дуже й багато, але у всіх розрахунках намагався мінімізувати вартість продуктів. Можливо, що від чогось зі списку можна відмовитися, але є ще деякі продукти, які бажано б додати. Цей список — це стандартні норми, в яких не передбачено нічого зайвого. Ні пляшки пива хоча б раз на тиждень, ні чипсів, ні смачного пирога... Здається, якщо помножити вказану цифру у два рази, то вийшло б набагато ближче до реальності. Але коли витрачається 8000 на харчові продукти, а крім цього є чимало інших витрат, то стає вже зовсім невесело.

Всім добра!